SKOLYOZ

Skolyoz nedir?

Omurgada oluşan C ya da S şeklindeki eğrilerdir. Birçok nedenden dolayı olabilmektedir. Omurların birbiri arasında ki dönme açısı arttıkça skolyozun getirdiği sonuçlar artmaktadır. Göğüs kafesinde ki hacim ve göğüs hareketliliği azaldığı için solunum sıkıntıları olabilmektedir. Skolyoz ikiye ayrılır. İdiopatik (sebebi bilinmeyen) skolyoz ve fonksiyonel (vücut düzgünlüğündeki bir sorundan kaynaklanan) skolyoz olarak ikiye ayrılır. Fonksiyonel skolyoz bu vücut düzgünlüğündeki problem giderildiğinde kolayca ortadan kaybolmaktadır.

SKOLYOZ TEDAVİSİ

Skolyozda oluşan omurgada ki eğrilik kaslarda ki boy-gerilim ilişkisini bozmakta ve bu da skolyozun derecesini arttırmaktadır. Manuel terapi ve egzersiz ile bu kaslardaki boy-gerilim dengesizliği giderilebilmektedir. Ayrıca skolyoz nedeniyle oluşan ağrılar kısa sürede giderilmekte ve vücudun olması gereken düzgünlüğüne geri dönüşü hızlanmaktadır.

Klinik Pilates skolyozun en etkili çözümüdür. Sürekli, ilerleyici ve sizin postüral problemlerinize göre belirlendiği için en etkili yöntemdir. Birçok hasta daha düşük açılarda olmasına rağmen egzersiz yerine ameliyatı seçmekte ve ameliyat sonrası egzersiz yapmayı seçmektedir. Düşük dereceli skolyozlar egzersiz ile düzelebilmektedir. Yüksek derecelerde ise ameliyat öncesi ve sonrası egzersiz yapmak büyük öneme sahiptir. Ayrıca skolyozun getirdiği solunum problemleri bir an önce giderilmeli, uygun manuel terapi teknikleri ile diyafram rahatlatılmalı ve uygun solunum egzersizleri ile göğüs kafesi hareketliliği ve diyafram etkinliği arttırılmalıdır

Menü