SIKÇA SORULAN SORULAR

Yerden ağır bir şey kaldırdım ve belimden küt diye bir ses geldi. Fıtığım patlamış mıdır?

Omurganız sizin sandığınız kadar zayıf bir yapı değildir. Ayrıca fıtık olarak nitelendirdiğiniz yapı öyle patlayabilen ve ses çıkaran bir yapı değildir. Omurganız manipüle olmuş, bu rastgele ve desteksiz yapılan manevra sonucunda kaslarınız spazma girmiş ve gevşeyememiştir. Bu yüzden bir manuel terapiste görününüz

Manuel terapi güvenli midir?

Kontraendikasyonlar göz önünde bulundurulup güvenlik testleri yapıldıktan sonra hiç bir tehlikesi yoktur.

Ya falanca yerde bir kırıkçı-çıkıkçı varmış, bastonla gelen yürüyerek çıkıyormuş. Bir denesem mi acaba?

Vücudunuz deneme tahtası değildir. Yeterli eğitim almamış diplomasız kişilere sakın hayatınızı emanet etmeyiniz. Yanlış yapılan manuel terapi uygulamalarının tehlikesi çok büyüktür. Sadece deneme olarak gördüğünüz bir seçenek hayatınıza mal olmasın.

Doktor bana fizik tedavi yazdı, gittim. Azcık rahatladım iyi geldi sonra da ağrılarım tekrar geri geldi. Neden manuel terapiye güveneyim?

Ne yazık ki şu an fizik tedavi uygulamaları sadece sıcak-soğuk uygulamalarına ve tens ile yapılan elektroterapiye dönmüştür. Bu uygulamalar yeterli olmamakta, sadece kas spazmını çözmektedir. Manuel terapinin ilk seansında büyük oranda rahatlama sağlarsınız. Birkaç seans sonrasında da egzersiz ile desteklendiğinde kesin bir sonuç alırsınız.

Hastaneye gittim bana bir broşür ile şu egzersizleri yap dediler. Yaptım ama ağrılarım daha da arttı. Ne yapmalıyım?

Ağrınız tam kesilmeden yaptığınız egzersiz sizi ağrı-spazm-ağrı kısır döngüsüne sokar, bu da ağrılarınızın artmasına neden olur. Amaç sizi ağrısız egzersiz yapabilme seviyesine getirmektir. Broşür üzerinden verilen egzersizler uygun değildir. Egzersiz kişiye özeldir. Vücut düzgünlüğü ve diğer etmenler değerlendirildikten sonra kişiye özel verilir. Doğru tedaviyi aldığınızdan emin olun.

Boyun ağrım için hastaneye gittim. Bana sen boyun fıtığısın ve bu kalıcı bir şey. Bir fizik deneyelim dedi. Ne yapmalıyım?

Bir kere kalıcı diye bir şey yoktur. Uygun tedavi ile tüm sıkıntılarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz. İkincisi gerçekten fıtık mısınız yoksa bu bir yansıyan ağrı mı ondan bir emin olmalıyız. Her durumda içiniz rahat olsun çözümü vardır.

Geçen bir video da gördüm adamın birisi hastanın belini kütletti, böylece fıtığı oturttuğunu söyledi. Bu mümkün müdür?

Bel manipülasyanu ile fıtık yerine oturtulmaz. Fıtık ile ilgili daha detaylı bilgi için lütfen fıtık başlığı altındaki bilgileri okuyun

Menü