PİLATES

Pilates

Son zamanlarda çok popüler hale gelen bu spor dalı ne yazık ki fizyoterapi alanındaki diğer konular gibi yanlış anlaşılmış, popüler oldukça amacından sapmış ve içi boş bir hale gelmeye başlamıştır. Artık nerdeyse her evde bir pilates topu var. Her köşe başında açılan spor salonlarında pilates kursları var. Nerdeyse nüfusun yarısı pilates yaptım ama bıraktım ya da pilates yaparken kendimi sakatladım gibi şeyler söylemekte. İlk başta insanların egzersiz yapmaya bu kadar hevesli olması sevindirici olsa da ne yazık ki kişiler yanlış yöntemlerle tamamen pilatesin felsefesine ters bir biçimde egzersiz yapmaya çalışmaktadır. Sonuçlar beklenin aksine olumsuz yönde gelişmekte ve hevesler kırılmaktadır.

En ilginç olanı ise bu konuyla ilgili herhangi bir bölümden mezun olamamış mankenlerin televizyon üzerinden halka pilates yaptırmaya çalışması ve herkesin popüler kültürün rüzgarına kapılarak bu akıma uyması ve kimsenin bu konuda en ufak bir yorum getirmemesidir. Bu yüzden sizlere pilates nedir, nasıl yapılmalıdır ve felsefesi nedir anlatmak istiyorum.

Pilates nedir?

Pilates vücut düzgünlüğüne odaklanmış bir egzersiz felsefesidir. Bunu da core stabilizasyonu ile yapmaktadır. Core stabilizasyonu, gövde kaslarımızın en derinindeki kasları uyararak omurga ve gövdenin dayanıklılığının artmasıdır. Vücudumuzda aktifleşmeyi bekleyen ve korseyi andıran bir sistem vardır. Kasıklarımızın ve omurgamızı çevreleyen derinindeki kaslarımız aynı zamanda diyaframımız kasıldığında bu sistem aktive olmakta bu şekilde hem postürümüz düzelmekte hem de herhangi bir sakatlanma riski en aza inmektedir. Pilateste her harekette işin içine nefesi katmamızdaki en önemli sebep budur. Ayrıca iyi bir vücut düzgünlüğü için doğru nefes çok önemlidir. Bunun sebebi kaburgalarımızın üst ve alt parçaları nefes alırken farklı yönlere hareket etmekte, bu da o bölgedeki tüm kasların çekiş açılarını etkilemektedir. Pilateste bir diğer önemli nokta da imajinasyondur. Beynimizi doğru yönde uyarırsak kaslarımıza daha çabuk hükmeder ve amacımıza daha çabuk ulaşırız. Örneğin Side Kicks serilerini yaptığımızı düşünelim. Normalde baktığımızda sadece yan yatıp bacağımızı ileri geri geri hareket ettiriyormuş gibi görünmektedir. Fakat durum bu kadar basit değildir. Bunu yaparken kaburgaların üst kısmı tam stabilize durumdayken kaburgaların alt kısmını yana açarak nefes alınmakta, karnımız tamamen içeri çekilmiş, leğen kemiğimiz geri çevrilmiş pozisyonda iken üstte kalan kalçamızın üstünde içi dolu bir su bardağı varmış ve bu suyu dökmeden bacağımızı hareket ettiriyormuş gibi düşünmemiz gerekiyor. Bu kadar kompleks bir egzersiz serisini evde sadece video izleyerek yapmamız ne kadar mümkündür? Ya da insan vücudunu iyi tanımayan insanlar tarafından bu eğitimi almak ne kadar sağlıklı olur?

Pilates ile zayıflayabilir miyim?

Bir başka pilates efsanesi ise “pilates yaparak zayıflayabilir miyim?” sorusudur. Sizi zayıflatacak egzersiz tipi aerobik egzersizdir. Tempolu, efor sarfedecek ve yağ metabolizmasını aktive edecek egzersizlerdir. Pilates sizi zayıflatmaz ama vücut düzgünlüğünüzü sağlar, sonra da sıkılaşmanızı sağlayarak daha fit görünmenizi sağlar. Fitness-body building gibi egzersiz seçenekleri gibi kasları şişirerek kuvvetlendirmek yerine kasların esnekliğini arttırıp ateşleme zamanlarını ayarlayarak çok daha fit görünmenizi sağlar. Esnekliğinizi arttırır ve vücut düzgünlüğünüzü arttırarak hem daha bir dik duruşa kavuşmanızı sağlar, hem de ileriki zamanlarda herhangi bir ağrı yaşamanıza engel olur. İyi bir manuel terapi sonrasında yapılan pilates tedavinizi etkin bir biçimde devam ettirir.

Klinik pilates nedir?

Klinik pilates ise fizyoterapistler tarafından uygulanan, sizin vücut düzgünlüğünüze göre düzenlenebilen ve tam olarak sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda düzenlenen bir egzersiz programıdır. Her egzersiz herkese aynı ölçüde etki etmez, hatta vücut düzgünlüğü buna uygun olmayan insanlarda tam tersi etki ederek ağrılarınızın artmasına neden olmaktadır. Tedavi bir bütündür, sadece ağrılarınızı kesmemiz yeterli olmaz. Yol haritası manuel terapi sonrasında egzersiz kontrolü ile devam ederek ağrıya neden olan kaslar arasındaki güç dengesizliğini ortadan kaldırmayı amaçlamalıdır. Yıllardır edindiğim klinik tecrübeye dayanarak söyleyebilirim ki hastalarıma verdiğim egzersizler bir ya da iki hafta yapılmakta ve sonra bırakılmaktadır. Bu yüzden verdiğim egzersizlerin üzerine koyulamamakta ve kazanımlarımızı daha ileriye götürmekte zorluk çekilmektedir. Bunun en güzel yolu vücut düzgünlüğünü ve kaslar arasındaki kısalık-kuvvet dengesizliğini ortadan kaldıran en geçerli egzersiz felsefesi olan pilates ile tedavi programına devam edilmesini tavsiye ediyorum.

Menü