MULTIBLE SCLEROSIS – MS

Multible sclerosis-MS nedir?

Bağışıklık sisteminin sinir sistemine saldırması olarak özetleyebiliriz. Sinir hücrelerinin üzerinde schwann hücreleri tarafından üretilen bir miyelin kılıf bulunmaktadır. Bu kılıf sinir iletim hızını arttırmaktadır. Multible sclerosis yani MS’te bağışıklık sistemi miyelin kılıfa saldırır ve sinir iletimi zarar görür. Buda vücuttaki birçok kasın kullanılmasını olumsuz etkilemektedir. Birçok farklı tipi olmakta ve bu yüzden hastalığın seyri herkeste farklı seyretmektedir. Bazı tiplerinde sadece bir kez atak olmakta ve yıkım ilerlemekte; bazı türlerde ise atak sayıları daha fazla olmakta ve her atak sonrasında hasta iyileşme dönemine geçmektedir. Aynı şekilde etkilene n bölge de kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Her MS’i olan hastada aynı semptomlar görülecek diye bir şey yoktur. Yorgunluk en bilinen sonuçlardan birisidir. Bazı MS hastaları normal günlük hayatına devam edebilmekte, bazılarında ise birçok fonksiyonun kaybına kadar gidecek sonuçlara varmaktadır.

MULTIBLE SCLEROSIS – MS TEDAVİSİ

Rehabilitasyon hayati önem taşımaktadır. Manuel terapi ile ağrı, uyuşma, yanma hisleri ve eklem limitasyonları bir an önce giderilmeli, hemen egzersizlere geçilmelidir. Proprioseptif (pozisyon hissi ve hareket hissinin bileşimi) uyarılar kasların doğru bir şekilde tekrar kullanımı hızlandırmaktadır. Nörolojik hastalıkların hepsinde olduğu gibi sadece kas güçlendirme değil bütüncül bir yaklaşımla fonksiyon hedeflenerek hasta tedavi edilmelidir. Doğru stabilizasyon egzersizleri ile hastalarımız hızlı bir şekilde toparlanmakta ve hayatlarına kaldıkları yerden devam etmektedir.

Menü