LORDOZ

Lordoz nedir?

Lordoz bel bölgesinde ki omurların düzleşerek leğen kemiğinin öne doğru dönmesidir. Yandan bakıldığında beldeki çukurun arttığını görürüz. Kalça fleksör yani uyluğunuzu yukarı doğru büktüren kaslardaki kısalık, belin arka bölgesinde kısalan kaslar, alt karın kaslarının yeterli stabilize edecek güce sahip olamaması, Uyluğun arka kısmındaki kasların kısalığı, kalça kaslarının yeterli stabilizasyon gücüne sahip olamaması, üst omurlarda oluşan kifoz (kifoz için detaylı bilgiler kifoz başlığı altında anlatılmıştır.) lordozun oluşmasında etkili olan bazı sebeplerdir. Üst omurlarda oluşan kifoz, alt omurlarda lordozu açığa çıkarmakta ve kifo-lordoz dediğimiz omurga bozukluğunu açığa çıkarmaktadır.

Günümüzde birçok kişi bel ağrısı çekmektedir. Bu ağrıların büyük bir bölümünün sebebi beldeki lordozun artmasındandır. Lordoz arttığı için bele bine yükte artmakta ve bu da ağrılarınızın artmasına neden olmaktadır. Ayrıca bel ve kalça bölgesindeki kasların çekiş açısı bozulduğu için birçok tetik noktalar oluşmakta ve yer yer yaygın yansıyan ağrılar oluşmaktadır.

LORDOZ TEDAVİSİ

Öncelikle detaylı bir postür analizi ile lordozu oluşturan neden belirlenmelidir. Tetik noktalar tedavi edilerek ağrı kesilmeli ve kısalan kaslar optimal uzunluğuna tekrar getirilmelidir. Lordozun en etkili tedavi yöntemi egzersizdir. Egzersizin etkili bir şekilde yapılabilmesi içinse ağrısız olması gerekmektedir. Manuel terapi ile tüm ağrılar giderilmeli ve düzenli bir egzersiz programına başlanmalıdır. Lordoz hastaları klinik pilatese çok iyi cevap vermektedirler. Hem kişiye özel olması hem de ilerleyici bir egzersiz felsefesi olması nedeniyle en etkili ve uygun egzersiz yöntemi pilatestir.

Menü