KİFOZ

Kifoz Ne Demek?

Kifoz omurganın üst bölümünde ki omurların düzleşmesi nedeniyle oluşan kamburluktur. Fonksiyonel ve idiopatik (sebebi bilinmeyen) olarak karşımıza çıkabilmektedir. Fonksiyonel kifozun birçok sebebi olabilmektedir. Özellikle günümüzde var olan akıllı telefon kullanma alışkanlığı ile sürekli aşağı doğru bakmak boynun ön kısmındaki kasların kısalmasına; arka taraf kasların uzayıp zayıflamasına; bu da boyun ve üst torasik (göğüs kafesi) omurların arasında olması gereken glide yani kayma hareketini düzgün bir şekilde yapılamamasına neden olmaktadır. Ayrıca kürek kemiği üzerindeki ve etrafındaki stabilizatör kaslarda kendi çekiş açılarında çalışamadıkları için güçsüzleşecek ve bu da omuzun öne doğru yer değiştirmesi ile sonuçlanacaktır.

Boyun ve kürek kemiği ile bağlantısı olan kasların birçoğunda tetik noktalar oluşacak ve böylece birçok yansıyan ağrı boyun, sırt ve kol boyunca yer alacaktır. Tüm bu olaylar omurganın üst kısmının düzleşmesine, başın öne doğru yer değiştirmesine ve sırtta Kifoz dediğimiz kamburluğun oluşmasına neden olmaktadır. Bu anlattığım postüral (vücut düzgünlüğü) durum masa başı işi yapan birçok insan içinde geçerlidir.

Kifoz oluşumuna bir başka örnek verecek olursak; kadın anatomisi kifoz oluşumuna oldukça yatkındır. Göğüsler omzu aşağı çekmekte ve bu vücut düzgünlüğünü etkilemektedir. İnsan vücudunda Newton’un 3 temel prensibi postürün belirlenmesinde oldukça önemlidir. Örneğin omuz başını pivot noktamız yani sıfır noktamız olarak kabul edersek bu noktaya etkileyen bileşke kuvvetin sıfır olması gerekmektedir. Bu şekilde tekrar omuz başına baktığımızda göğüslerin aşağı doğru oluşturduğu çekim kuvvetini kürek kemiği üzerindeki kaslar dengeleyemez ise bileşke kuvvetin sıfır olması için omuzlar aşağı doğru hareket edecek, bu da pektoral kasların (göğüs bölgesinde bulunan ve omuz başına bağlanan kaslar) kısalmasına ve kürek kemiği üzerindeki kaslarında uzayıp zayıflamasına neden olacaktır. Aynı şekilde boynun derininde bulunan kaslarda kısalacak ve baş yine öne doğru yer değiştirip üst omurların düzleşmesine ve kifoz oluşumuna neden olacaktır. Bu durum hamilelikte daha da artmaktadır.

İleri derece kifoz hastalarında göğüs kafesi hacmi daralacağı için solunum problemleri de eşlik etmektedir

Kifoz çoğu zaman lordozla birlikte olabilmektedir. Lordoz ile ilgili detaylı bilgi için lütfen lordoz başlığı altındaki bilgileri okuyunuz.

KİFOZ TEDAVİSİ

Kifoz tedavisi için öncelikle iyi bir postüral değerlendirme ile vücut düzgünlüğü belirlenmeli ve buna sebep olan etken bir an önce bulunmalıdır. Bundan sonra kısalan kaslar manuel terapi ile kısa sürede açılıp hemen egzersizlere geçilmelidir. Eğer hastanın solunum sıkıntısı var ise yine çeşitli manuel terapi teknikleri ile diyafram kası rahatlatılmalı ve buna yönelik egzersizlere geçilmelidir. Tüm postüral rahatsızlıklar vücuttaki kasların güç dengesizliğinden olur ve bunun en etkili tedavi yöntemi egzersizdir. Tüm vücudu bir bütün olarak ele alan en etkili egzersiz yöntemi ise pilatestir. Hasta kısa sürede etkisini görmeye başlar ve ağrısız bir hayata adım atar.

Menü